Шансовете за заразяване с HIV са тема, която заслужава внимателно разглеждане, с цел да се намали разпространението на този вирус.  ХИВ е инфекция, която атакува имунната система и може да доведе до развитие на СПИН. Разбирането на рисковете и начините на проникване на болестта е ключово за намаляване на вероятността от инфекция.

Основни начини на заразяване с HIV

Налице са много начини, по които тази зараза може да се предаде между различни индивиди. Най-разпространените от тях са:
  • сексуални контакти – незащитените сексуални контакти са основен път на инфектираните клетки, като рискът варира в зависимост от типа на сексуалния контакт:
    • рецептивен анален секс – това е най-високорисковият тип сексуален контакт;
    • инсертивен анален секс – по-ниска опасност в сравнение с предходния;
    • вагинален – рискът е по-голям за жените;
    • орален – макар и на много ниско ниво, опасността съществува, особено при наличие на рани или кървящи венци.
  • споделяне на игли – споделянето на заразени игли при употреба на наркотици или други субстанции значително увеличава шансовете за заразяване с HIV;
  • кръвопреливане – макар и редки, случаи на заразяване чрез кръвопреливане са възможни, особено в региони, където кръвта не е добре тествана;
  • майка на бебе – инфектираните майки може да предадат HIV на своите бебета по време на бременност, раждане или кърмене. Това подчертава важността на тестването и лечението на серопозитивни бременни жени.
Според Глобален доклад за 2023 година от UNAIDS, в световен мащаб средното разпространение на ХИВ сред възрастното население (на възраст 15-49 години) е 0,7% [1].

Намаляване на възможността от заразяване с HIV

Поради фактът, че половият път е най-разпространеният метод на предаване на заразата, редовната и правилна употреба на презервативи значително намалява опасността. Друга важна мярка е редовното тестване за HIV и ранното започване на антиретровирусна терапия. Това намалява вероятността за предаване на инфекцията. При употребата на игли винаги следете те да са нови и стерилни. Ако сте наясно за наличието на вируса, то е важна профилактиката преди (PrEP) и след експозиция (PEP). Това са ефективни методи за намаляване на опасността. PrEP е подходящ за хора с висок риск, като партньори на серопозитивни индивиди, докато PEP се използва веднага след потенциална експозиция. Бъдете отговорни и максимално запознати, защото информираността помага на хората да вземат обмислени и безопасни решения, от които зависи начинът на живот, който ще водят в бъдеще.

Радомир Богданов е автор на множество публикации в сайта, който се фокусира върху медицинската тематика. Той е един от водещите експерти в областта на медицината и има дългогодишен опит в изследване и практика на медицината. Радомир Богданов е автор на множество статии, които са публикувани в научни журнали и медицински книги. Той се занимава с изследване и проучване на различни медицински теми и клинични случаи, като дава предложения за най-добрите методи на лечение и профилактика.

Leave a comment